Nyelvek:
Magyar Angol 

A tökéletes eszpresszó titka


 

A megfelelő kávékészítés technikája

 

A jó eszpresszó kávé fogyasztása nem csupán divat, hanem valódi olasz tradíció, aminek világszerte több millió kávérajongó hódol.


Négy fontos összetevője van a tökéletes eszpresszó készítésének, amelyek a következők:

1. Ideális kávékeverék 

2. Jól beállított őrlés mennyiség és finomság 

3. Megfelelő kávéfőzőgép 

4. Jól alkalmazott elkészítési technika 


Kávékeverék

A kávészemek igen hosszú utat tesznek meg melőtt azok ital formájában fogyasztásra készen állnak. Minden a szüreteléssel kezdődik, mikor az érett, sötét piros kávé gyümölcsöket összegyűjtik. Az összegyűjtött szemeket azonnal feldolgozzák a száraz vagy nedves módszerrel. Az első esetben szárazon válogatják a kávészemeket, még a nedvesített technikánál közvetlenül a vízből veszik ki az érett kávé bogyókat. A kávét megtisztítják, szárítják majd osztályozzák őket a szabványoknak megfelelően. A kiválasztás folyamatát követően készen állnak a kávészemek a pörkölésre.
A kíméletes pörkölés a nagy multú olasz kávépörkölő üzemkben speciális pörkölő gépeken történik, ahol a kávészemeket a fajtájukhoz megfelelő hőmérsékleten és ideig pörkölik, majd silokban pihentetik a végső csomagolás előtt.
Három fő pörkölési szint a legjellemzőbb a kereskedelmi forgalomban. Az olasz, a francia és a bécsi. Ezek közül az olasz pörkölés a legerősebb, a kávészemek sötétebbek, intenzívebb aromát kölcsönözve a gazdag krémmel rendelkező tradícionális olasz presszókávé italnak. Ezzel szemben a bécsi pörkölésnél a kávészemek sokkal világosabbak, gyengébben pörköltek. A belőlük készült ital kevésbé karakteres, savasabb ízvilágú. Ez a fajta pörkölési mód német nyelvterületeken fordul elő gyakrabban. 



A különböző országokból érkező kávébabok eltérő aromával rendelkeznek. Azonban két fő változtatot szoktunk megkülönböztetni: a Robusta-t és az Arabica kávészemeket.

A Robusta koffeintartalma magasabb (2 - 4,5%), ami erőteljesebb testességet biztosít az eszpresszónak. Ezt a fajtát először 1898-ban Kongóban fedezték fel és mára mintegy 25%-ét teszi ki a világ kávé termelésének. A Robusta kávészemek általában kisebb méretűek, min az Arabicák. A Robusta kávékeverék önmagában igen erőteljes és kesernyés, kevésbé intenzív illattal rendelkezik, de jóval testesebb, mint az Arabica. Robusta kávéültetvények főként Indonéziában, Nyuga-Afrikában és Ázsiában található.


Az Arabicak kávébabok aromájukat tekintve sokkal lágyabbak és gazdagabbak, azonban alacsonyabb a koffein tartalmuk (1,1 - 1,7%). Az Arabica kávészemek íze nagymértékben függ a termőföld adottságaitól, a klímától, ami meghatározza, hogy a fűszeresebb, savasabb vagy csokoládésabb ízek dominálnak majd a kávészemekben.
 
A neves olasz kávégyártók (Pellini, Saicaf...) a kávékeverékeik megalkotásához az előbb említett két fajtát önmagában, illetve keverve is csomagolják annak érdekében, hogy összetett ízvilágú keverékeket kínáljanak az igényes fogyasztóknak.

Kávékészítés során mindig ügyeljünk arra, hogy a lehető legfrissebb pörkölésű és őrlésű kávét használjunk. A figyelmes tárolással megelőzhetjük a kávé idő előtti aroma vesztését. Mindig légmentesen lezárt dobozban, fénytől elzárt, hűvös helyen tároljuk.  


?rlés


A megfelelő őrlés éppen annyira fontos, mint a jó minőségű kávékeverék. Érdemes a kávészemeket frissen őrölni a kávé tökéletes ízének és illatának elérése érdekében. El kell kerülni a szélsőséges őrléseket, mint a túl durva és túl finom őrlést. A túl durvára őrölt kávén a forró víz hamar átfolyik, az aromának nem lesz elég ideje megfelelően kioldódni, ezért az ital nem lesz kellően testes. A túl finomra őrölt kávén a forró víz csak nagyon lassan vagy egyáltalán nem tud átfolyni, ezért a kávé megéghet, túlzottan kesernyés, csersavas, égett ízű lesz.

Manapság már lehet készen őrölt kávét vásárolni, azonban a Gaggia kávéfőzőgépekhez érdemes egy jó minőségű őrlőkéses darálót választani, hogy a kávénak és a gépnek legjobban megfelelő őrlésfinomságot egyenletesen be lehessen állítani, így az aroma a tökéletesen kinyerhetővé válik. A Gaggia kávédarálói kiváló minőségű alapanyagból és speciális őrlőkésekkel készülnek, melyek garantálják a hosszú élettartamot, kifogástalan minőséget és teljesítményt.

Ne használjon szárnyaskéses rendszerű darálót, mert ezek nem biztosítanak megfelelő és egyeneletes őrleményt a kávé készítéséhez!



Kávéfőzőgép

A jó kávéfőzőgép elengedhetetlen az igazi eszpresszó kávé elkészítéséhez. A készüléknek minden esetben biztosítania kell az otpimális hőmérsékletű vizet és a megfelelő nyomást, ami alapfeltétele a tökéletes aroma kioldódásának. A Gaggia kávéfőzőgépek a legmagasabb minőséget képviselik a piacon, hiszen a több mint 75 éves múlt és hagyomány kellően megalapozza a készülékek kifogástalan teljesítményét és megbízhatóságát. A több évtizedes tradíció és tapasztalat garantálja azt az élményt, hogy a Gaggia kávéfőzőgépen megfelelően készített kávék minősége megfelel az olasz kávézóban megszokott kávék színvonalával. A Gaggia háztartási kávéfőzőgépek karjai, szűrői és műszaki megoldásai megegyeznek a professzionális vendéglátóipari kávéfőzőgépeknél alkalmazott technológiával, így otthonában is kényelmesen élvezheti a tökéletes olasz kávéitalokat, mintha egy profi barista készítette volna. 


Kávékészítés technikája

A tökéletes eszpresszóhoz nélkülözhetetlen a megfelelő elkészítési technika is. A kávékészítés folyamata több fontos műveletesorból áll. Figyelnünk kell a legapróbb részletekre, ahol lényeges tényező a fent leírtakon kívül az őrölt kávé pontos mennyisége és a kávé egyenletes tömörítése. Kövesse az alábbi lépéseket a tökéletes eredmény eléréséhez:

Válassza ki a megfelelő kávészűrőt attól függően, hogy 1 vagy 2 adag kávéitalt szeretne készíteni, és tegye a karba, majd helyezze a kart a helyére.
Bekapcsolás után hagyja a Gaggia kávéfőzőgépet és a kart felmelegedni (ez megközelítőleg 6 perc).


A készülékhez kapott merőkanál segítésével adagoljon ki 1 vagy 2 kanálnyi őrölt kávét attól függően, hogy 1 vagy 2 csésze kávét szeretne készíteni.
A készülékhez kapott megfelelő méretű tömörítővel egyenletesen tömörítse a kávét a szűrőbe. A tömörített kávé felületének egyenletesnek és vízszintesnek kell lennie.
Óvatosan takarítsa le a szűrőtartó kar peremén maradt kávéőrleményt és illessze fel a kart a helyére, majd forgassa el jobbra, hogy a helyére szoruljon. Amint felrakta a kart, tegyen alá egy vagy két előmelegített vastag falú csészét és igyekezzen mielőbb elindítani a kávé adagolását, hogy elkerülje a kávé felületének megégését.

Jól beállított őrlési finomság, őrlési mennyiség, illetve tömörítés mellett a presszókávé (0,2 - 0,3dl) 20-30 másodperc alatt folyik le a karból. Ha túl gyorsan folyna, akkor használjon finomabb őrlés finomságot, növelje az őrlés mennyiséget és figyeljen oda a tömörítésre. Ha túl lassan folyna, akkor használjon durvább őrlésfinomságot,  csökkentsen az őrlés mennyiségen és ne tömörítse túl erősen az őrleményt.

Az eszpresszó kávét azonnal az elkészítést követően fel kell szolgálni (fogyasztani). Az aroma frissen élvezhető a legjobban. Egészségére!


A szakértelem

A Gaggia név a tökéletes eszpresszó szinonimája. Az olasz milánói bártender, Achille Gaggia szakértelme és szenvedélye a legfinomabb eszpresszó elkészítése iránt, vezetett a Créma réteg feltalálásához és a tökéletes eszpresszó megszületéséhez. A kávé szakértő tudta, hogy nincs olyan példátlan öröm az életben, mint ez a parányi ital: vizuális varázsával, gazdag aromájával, csábító krémjével és hosszantartó utóízével. A tökéletes eszpresszó elkészítéséhez, türelem, pontosság és gyakorlat szükséges. A művészet mestereként a kávékészítés különleges napi szertarássá válik.

 

Hogyan készítsünk kiváló kávéitalokat

 

A tökéletes ESZPRESSZÓ alapjai:

Sok módja van az eszpresszó készítésének-de valójában csak egy helyes módja létezik. Az eszpresszó készítése egy készség, a mesterséghez, a tökéletességhez időre van szükség. És nem utolsó sorban szakértelemre.

ESPRESSO KÉSZÍTÉS

A folyamatosan jó minőségű kávé érdekében-kávé keverékeket ajánlott használni, melyekben a kávészemeket, különböző termőterületekről válogatják össze. Először is vegyük le a szűrőtartó kart a gépről és takarítsuk ki egy tisztító kendővel. Így a szűrőtartó kar készen áll, hogy betegyük a daráló alá. Adagolhatunk egy nagyobb mennyiségű őrleményt, a szükségeshez képest. Az ujjunkkal le tudjuk simítani a felesleget a kávé felületéről és letörölhetjük szűrő szélét. Mielőtt felraknánk a kart a gépre, van egy nagyon fontos művelet, a tömörítés. Ennek az a célja, hogy az őrleményt egyenletesen oszlassuk el és sűrítsük össze a szűrőben. Rakjuk fel a szűrőt a gépre. Ezután rögtön indítsuk el az adagolást. Először a víz átfolyik a szűrőtartón és elkezdi kioldani a kávét folyamatos kifolyással. Amikor a lefolyás elkezd „táncolni” biztosak lehetünk benne, hogy a kávé elkészült.

A tökéletes eszpresszó készítéséhez szükséges a megfelelő felszerelés és a teljes főzési folyamat ismerete. Az eszpresszó alapját képezi sok más kávé italnak- mint a cappuccino, macchiato és latte machiato- ezért fontos hogy elsajátítsuk ezt a művészetet.  A fenséges krémrétegű presszókávé mestereként, bármilyen kávé alapú italt elkészíthetünk.

SZEMES KÁVÉKEVERÉK

Természetesen ajánlatos kávé keveréket használni, ami azt jelenti, hogy olyan kávészemeket használunk, melyek különböző régiókból származnak az egy termőterületről származó kávészemek helyett. Azt mondhatjuk, hogy ez hasonlít a borválasztáshoz. Például ha veszünk egy jó Proseccot vagy Chinati bort egy adott termőterületről, lehet jobb vagy kevésbé jó, ami függ az időjárástól, évjárattól és különböző tényezőktől, ennek megfelelően a minőség eltérő lehet. A kávénál is ugyanígy van. Bizonyos tekintetben azt mondhatjuk hogy az egy termőterületről származó kávé jobban megfelel a filteres kávé készítéshez, azonban, ha folyamatosan jó kávét akarunk ajánlott kávékeverékből készíteni az italokat. A másik fontos tanács, hogy amikor szemes kávét vásárolunk, jobban figyeljünk a pörkölési dátumra, mint a lejárati dátumra. Ha a szemeket 6 héttel régebben pörkölték, nagyobb a valószínűsége, hogy kiszáradt és talán teljesen elveszíthette az aromáját. 

?RLEMÉNY MENNYISÉG

Nem szabad elfelejtenünk, hogy egy csésze kávé készítéséhez 7-11 gramm kávéra van szükségünk, ami dupla kávé esetében 14-22 gramm kávét jelent. Egy nagyon fontos tanács, hogy a kávé készítéséhez, nagyobb mennyiségű őrleményt használjunk, mint amennyi szükséges.

TÖMÖRÍTÉS

Tömörítéshez használjunk úgynevezett tampert, ennek az eszköznek az célja, hogy egyenletesen tudjuk eloszlatni az őrleményt a szűrőben.  

ÁTFOLYÁSI SEBESSÉG

Egy eszpresszó (30ml) 25-30 másodperc alatt folyik le. Ezt hívjuk átfolyási sebességnek-ez az időtartam, amíg a kávé átfolyik a szűrőtartó karon. Ha az átfolyási sebesség túl gyors, az őrlemény finomsága túl durva, ez alul- kivonatolt, gyenge kávét eredményez. Ebben az esetben, finomítani kell a kávédaráló őrlési beállításán. Ez csökkenti az őrlemény szemcsék közti teret, így a víz lassabban fog átfolyni. Ha az átfolyási sebesség túl lassú, az túl-kivonatolt, égett kávét eredményezhet, ezért durvább őrlésfinomságot szükséges a darálón beállítani. Ahhoz, hogy megtaláljuk a megfelelő átfolyási sebességet, kísérletezni szükséges a különböző az őrlési finomság beállításokkal.
 

KIVONATOLÁS

Amikor a víz elkezd átfolyni, két dolognak kell történnie. Az eszpresszónak lassan, de egyenletes áramlással kell lefolynia a szűrőtartó kifolyójából, az „egérfarokhoz” hasonlóan. A lefolyás sötétről világosabbra változik, amint a víz kivonja az olajat az őrleményből. A savas ízek oldódnak ki az első pár másodpercben, ezt követően pedig a keserű aromák. Amikor a lefolyás elkezd táncolni, a kivonatolást le kell állítani, az eszpresszó elkészült.


SZ?R?TARTÓ TISZTÍTÁSA

Minden használat után, öblítsük ki a szűrőt és a szűrőtartó kart majd töröljük szárazra egy tiszta ruhával. Időnként használjunk kávé zsíroldószert a kávélerakodások eltávolításához. A kart mindig tegyük vissza üresen a helyére, akkor is ha nem használjuk, hogy folyamatosan megfelelő hőmérséklete legyen.

 

Termékek
ÁRAJÁNLAT KÉRÉS >>>